ADA 10

ADA 10

ADA 10

Kentin en önemli akslarından biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan parsel, ticari hareketliliğin en fazla olduğu bölgelerden birinde yer almaktadır. Bu bulvar aynı zamanda kentin kuzeyindeki giriş aksıdır.

Ali Rıza Çamlığı’na açılan üst cephesi ise yavaşlatılan araç yolu ile Karaoğlanoğlu Caddesi’ne cephe açar. Bir tarafta parka ve diğer tarafta bulvara cephe veren yapı dizisi, iki belirgin özellikli sokak arasındaki farklı ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefler.

Her iki sokak arasında kısa kesitte 12 ile 15 metre arasında değişen kot farkı sebebiyle zorlu topografik özellikler barındıran parsel, bu iki farklı kot arasında farklı mekansal nitelikler bulunduran özel ve kamusal alanlar yaratmaktadır.

Bulvar cephesinde açık koridorlu zemin üzeri 4 katlı tasarlanan konut blokları, gelecekte ofis veya otel olarak işletilebilme olasılığı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Üst kısımda ise hem park hem de Habibi Neccar Dağları’na bakan konutlar oluşturulmuştur. 2 ana katagoride 10 farklı konut tipi ile yerleştirilen konutlar, her biri konumu sebebi ile daha da çeşitlenmektedir. Kot farkı sebebiyle tüm konutlar manzaraya, parka veya avluya bakmaktadır. Bu çeşitlilik projenin ana hedeflerinden biridir.

Avlular
Öneri proje, kamusal mekanlar aracılığı ile üst kottaki Ali Rıza Efendi Parkı’nı ve Atatürk Caddesi’ni birbirine bağlamaktadır. 4 farklı kotta oluşturulan ara meydanlar, teraslar ve avlular ile bölge kullanım alışkanlıkları doğrultusunda bir kullanıma olanak sağlar. Ofis ve ticari birimlerin çevrelediği bu avlular, aynı zamanda kamusal bir ortak kullanım mekanıdır.

Sürdürülebilirlik
Önemli bir iklim gereksinimi olan çift cepheden hava alan konut tipolojisi, proje hassasiyetlerinin önemli bir parçasıdır. Açık koridor ve köşe tip konut blokları ile toplam konut sayısının yarısı, daire içerisine çift cephe ile havalandırma sağlayabilir durumdadır.

60 metreyi geçmeyen ve parçalanan bloklar ise, avluya rüzgarı taşır. Aynı zamanda ortak alanlara gölgelendirme yapar. Bu gölge ortak alanlar, ticaret ve ofis programları ile avlulaşır. Proje alanındaki açık alan kullanım çeşitliliğini artırır. Toplanan yağmur suları ise ortak alanlardaki bitkisel alanların ihtiyaçları doğrultusunda kullanılır.

PROJE GÖRSELLERİ