VALİ ÜRGEN ORTAOKULU

VALİ ÜRGEN ORTAOKULU

VALİ ÜRGEN ORTAOKULU

Proje Amacı
Antakya merkezdeki deprem nedeniyle tahrip olan Vali Ürgen Okulu’nun yerine tasarlanan ortaokulumuz, 20 dersliğe sahiptir. Proje, sadece bir eğitim kurumu olmanın ötesinde, kent sakinlerinin nefes alabileceği bir kent boşluğu ile birlikte tasarlanmıştır. Yapı, meydanı yarı geçirgen bölücü eleman ile birleştirilerek, ortaokulun çevresiyle uyumlu bir ilişki içinde bulunması sağlanmıştır. Ayrıca, çevresindeki sokak ve konut parselleriyle birlikte kent ihtiyacını tamamlayan önemli bir alan oluşturulmuştur.

Tasarım ve Ana Kurgu
Ortaokul ana kütlesi, 2 parçaya ayrılarak birbirlerine zıt eksende kaydırılmıştır. Bu sayede tören alanı ve giriş avlusu tanımlanmıştır. Yapı içinde çökük bir avlu oluşturularak, yemekhane için iç bahçe oluşturulmuştur. Yalın cephe tasarımı ve kitle ilişkileri ile birlikte, gözü yormayan şık bir tuğla cephe kaplamasına sahiptir. Cephede dersliklerin güneş ışığından olumsuz etkilenmemesi için açıklıklara saçak tasarlanmıştır.

İç Mekan ve Atriyumlar
İç mekanda, atriyumlar etrafında derslikler, kütüphane ve yönetim birimleri düzenlenmiştir. Birbirine bağlanan her iki atriyum, kitle kurgusu sayesinde rastlantısal zengin iç hacimler sağlamaktadır. Yapı, peyzaj elemanları ve ana kütlesiyle birlikte öğrenci ve eğitimcilerin rahatça hareket edebileceği açık ve kapalı mekanları mümkün kılmaktadır.

Meydan Kurgusu
Meydan tasarımı, okulun devamı niteliğinde olup aynı zamanda kentlilere doğa ögeleriyle donatılmış dinlenme ve faaliyet alanı sağlayacak şekilde düşünülmüştür. Okul hatlarının uzantılarıyla meydan tasarımı karolaja evrilerek, mekânsal farklılık ve öbek yeşil alanlar ile devam ederek dinlenme alanlarına dönüşmektedir. Bu sayede eğitim yapısının ve meydan ihtiyacının, kent bütünlüğü bozulmadan sağlanabilmesi hedeflenmiştir.

PROJE GÖRSELLERİ