ANTAKYA LİSESİ

ANTAKYA LİSESİ

ANTAKYA LİSESİ

Proje Amacı
Tarihi Antakya Lisesi, deprem tahribatının ardından, yıllardır eğitime katkı veren bu anlamlı yapının modern bir kurgu ile bütünsel olarak potansiyellerini gerçekleştirmesi ve eğitim-öğretime devam edebilmesi amacıyla yeniden ele alınmıştır.

Lise Fonksiyonları
Lise, çok amaçlı salon, kütüphane, yemekhane, spor salonu, amfi, yönetim birimi, laboratuvarlar ve derslikler gibi çeşitli fonksiyonlara sahiptir.

Tasarım Kavramı
Lisenin avlulu yapısı, yeni tasarlanan kütleler üzeri kapalı bir yaya promenadı ile derslik blokları ve çok amaçlı salon bloklarını bir araya getirmektedir. Oluşturulan bu promenad, tarihi lise tarafında lise avlusunu, kent yüzü tarafında ise zaman zaman etkinliklere ev sahipliği yapabilecek bir meydanı tanımlamaktadır.
Bir diğer promenad ise spor salonu ve derslik bloklarını birbirine bağlayarak amfi ile beraber iç avluyu tanımlamaktadır. İç avlu, etkinlik amaçlı kullanılabilmesi için yarı geçirgen elemanlarla kapatılmıştır.

Vaziyet Planı ve Uyum
Genel olarak vaziyet planı, kent ilişkilerine ve rekonstrüksiyonu yapılacak tarihi lise yapısıyla uyuma öncelik verilen bir tasarımdır. Oluşturulan açık alanlar, öğrenci ve eğitimcilerin geleceği daha rahat şekillendirebilmesi adına düşünülmüş ve kurgulanmıştır. Proje, tarihi Antakya Lisesi’nin tarihini ve kimliğini korurken, modern bir vizyonla eğitim ve kültür hizmeti sunabilmesini amaçlamaktadır.

PROJE GÖRSELLERİ